Sivilceler

Sivilceler nasıl oluşmaktadır? Bunu detayı bilirsek sivilceleri önlemek için neler yapmamız gerektiğinide daha iyi anlayabiliriz. Cildimizi temizlemek ve bakım yapmak sivilce şiddetini ve oluşumunu azaltırken sivilcelerin iz bırakma ihtimalini de azaltır.

SİVİLCE NEDİR
sivilce en çok yüz, sırt, omuz, boyun bölgesinde görülen bir cildiye hastalığıdır. Yüzeyden kabarık bazen siyah nokta şeklinde ya da iltihaplı olabilirler. Ergenlik çağındaki gençlerin büyük kısmı bu problemi yaşar. 20 li yaşlarda yavaş yavaş azalır. Bazen 40 lı yaşlarda bile gözlenebilir. Sivilcelerin kendiliğinden geçmesini beklemek yerine tedavisini olmak gerekir. çünkü akne tedavisiz kalırsa ilerler ve iz bırakabilir. Dermatoloji uzmanları tarafından tedavi edilmektedir.

Sivilce! Sivilce nedir? Sivilce nasıl oluşur? Sivilce tedavisinde nelere dikkat edilmeli? Sivilce nasıl önlenir? Sorularına sitemizde yanıt bulabilirsiniz.

Sivilce uzman doktorlar tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
Tedavi hastalığın yayılımını önler. İz kalması durumunda rahatsız edici görüntüler oluşabilir. Teknoloji sayesinde lazer sistemleri geliştirilmiştir. Bu lazer sistemleri izleri tamaman yada kısmen silebilmektedir.

Sivilce tedavisi
En önemli nokta sivilcelerin kesinlikle sıkılmamasıdır. Yalnızca iltihaplanmamış siyah noktacıklar hijyen kurallarına uymak koşuluyla çıkarılabilir. Sivilcede, ne kadar erken yaşta tedaviye başlanır ise o kadar olumlu cevap alınır. Tedavi mutlak olarak doktor tarafından düzenlenmeli ve doğru bilgilendirmeyle yapılmalıdır. Tedavi için kaybedilen süre, sivilcenin ilerlemesine ve bazen de geriye dönüşü mümkün olmayan izlerin gelişmesine neden olabilir. Uygun bir tedavi, iyi bir temizlik alışkanlığı ile başlar. Tahriş edici olmayan, Ph’ı dengeli bir temizleyici uygun miktarda köpürtülerek cilde uygulanır. Fazla salgılanan yağın emilmesini, bakterilerin üremesini engelleyen krem ve jeller cilde düzgün aralıklar ile sürülür. İltihaplı sivilceler bulunuyor ise uygun bir antibiyotik tedaviye eklenir. Dirençli ve yaygın sivilce formlarında ise A vitamini türevleri, Sivilcelere bağlı olarak meydana gelmiş izlerde ise peeling vb. çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

sivilce izleri

sivilce dermatoloji uzmanları tarafından tedavi edilen bir hastalıktır.

AKNE SİVİLCE NEDİR

akne cildin bir hastalığıdır. Yüzeyden kabarık siyah yada beyaz şişlikler şeklinde gözlenir. Akne üst kol, omuz, sırt, yüz, göğüste sıklıkla gözlenir.

Çoğu genç puberte döneminde akne hastalığı ile karşılaşır. 30 lu 40 lı yaşlarda bile akne gözlenebilir. Akneler insanların görünümünü bozduğundan rahatsız edici ve üzücüdürler. Tedavi edilmemiş sivilceler kalıcı iz bırakabilirler. Aknenin iz bırakmaması için tedavisi gecikmeden yapılmalıdır.
AKNE SİVİLCE çEŞİTLERİ

akne sanıldığı gibi kirlilik sebebi ile oluşmaz. Puberte yani ergenlik döneminde kız ve erkekte testesteron artar. Bu durum yağ bezlerinin salgısını artırır. Bu artış yağ bezlerinin kanallarını tıkar. Siyah veye beyz komedonlar oluşur. Bazen uçları delinerek akarlar.

Akneler bazen ilerleyerek kistik akne formasyonuna dönüşebilirler. Puberte öncesi de akne görülebilir. Kistik akneler genellikle erkekte daha sıktır.

Erişkinlerde akne görülebilir. Bu tip akneler genellikle hormonal, gebelik, menapoz yada ilaçlara bağlıdır.
TEMİZLEME

cilt hergün bir kez ılık su şile yıkanmalı temizleyici ürünlerle temizlenmelidir.

DİET

aknenein diyetlerle bir ilgisi yoktur.

KOZMETİKLER

kozmetikler aşırı kullanılmamalıdır. Su bazlı olanlar tercih edilmelidir. Kozmetikler gece yatmadan nazikçe temizlenmelidir.

Bu sorularınıza yanıt bulacağınızı düşündüğümüz ve uzman doktorlarla birebir görüşebileceğiniz adresler aşağıdadır.Sizemiz tüm detaylar için aşağıdaki adresleri önermektedir.